Skip to content

343 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 9, 2011

Property Information

Block107
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,708
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
45%
Improvement Value:$189,300
55%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,580+3.1%
2024$10,260+3.1%
2023$9,950+2.7%
2022$9,692+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 765, Page 401NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/16/2011

Property Built

Built

Year Built: 1923