Skip to content

463 Voorhees StEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block108
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
47%
Improvement Value:$149,000
53%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,574+3.1%
2024$8,314+3.1%
2023$8,063+2.7%
2022$7,854+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943