Skip to content

111 Reis AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block309
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,515
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
53%
Improvement Value:$120,400
47%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,941+3.1%
2024$7,700+3.1%
2023$7,468+2.7%
2022$7,274+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943