Skip to content

375 Murray AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block109
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,262
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
48%
Improvement Value:$170,800
52%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+3.1%
2024$9,706+3.1%
2023$9,413+2.7%
2022$9,168+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$457,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 3286, Page 1211Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 522, Page 2070Recorded9/10/2010

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

DeedBook 7994, Page 232Recorded8/12/1997

Property Built

Built

Year Built: 1953