Skip to content

399 Murray AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 31, 2003

Property Information

Block109
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,262
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
46%
Improvement Value:$187,600
54%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,340+3.2%
2024$10,019+3.2%
2023$9,709+2.7%
2022$9,450+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 8555, Page 950Recorded3/7/2003

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

DeedBook 8056, Page 395Recorded4/7/1998

Property Built

Built

Year Built: 1953