Skip to content

332 Lantana AveEnglewood, NJ 07631

Built 1938

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Jul 12, 2002

Property Information

Block204
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-BV&F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,277
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
34%
Improvement Value:$258,600
66%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,003+3.1%
2024$11,640+3.1%
2023$11,288+2.7%
2022$10,995+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft2,277DeedBook 8506, Page 102Recorded8/30/2002

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

DeedBook 8119, Page 239Recorded11/10/1998

Property Built

Built

Year Built: 1938