Skip to content

54 E Hamilton AveEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 15, 1993

Property Information

Block1103
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,800
71%
Improvement Value:$144,700
29%
Total Assessment$495,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,227+3.1%
2024$14,766+3.1%
2023$14,320+2.7%
2022$13,948+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 7578, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1906