Skip to content

200 King StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block1103
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description21/2SFRDWG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,618
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
69%
Improvement Value:$176,100
31%
Total Assessment$560,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,212+3.1%
2024$16,691+3.1%
2023$16,187+3.4%
2022$15,651+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,618DeedBook 3001, Page 2019Recorded7/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1906