Skip to content

76 Chestnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block1105
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,000
62%
Improvement Value:$274,400
38%
Total Assessment$715,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,984+3.1%
2024$21,319+3.1%
2023$20,675+2.7%
2022$20,139+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906