Skip to content

157 Engle StEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block1105
Lot1
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D1
Description2S-F-COM
Dwellings---
ZoningRM-B
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$548,800
52%
Improvement Value:$508,400
48%
Total Assessment$1,057,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,488+3.1%
2024$31,505
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

DeedBook 5522, Page 1383Recorded6/9/2025