Skip to content

170 Hillside AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 7, 2019

Property Information

Block1106
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2ST-F&ST-AG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,362
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,300
60%
Improvement Value:$377,100
40%
Total Assessment$940,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,898+3.1%
2024$28,024+3.1%
2023$27,178+2.7%
2022$26,472+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,362DeedBook 3249, Page 1245Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,350DeedBook 9347, Page 139Recorded6/29/2007

Property Built

Built

Year Built: 1928