Skip to content

397 Johnson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Mar 8, 2007

Property Information

Block1406
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,471
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$632,500
61%
Improvement Value:$397,300
39%
Total Assessment$1,029,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,646+3.1%
2024$30,688+3.1%
2023$29,761+2.7%
2022$28,989+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft3,471DeedBook 9291, Page 479Recorded4/13/2007

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 8153, Page 158Recorded3/18/1999

Property Built

Built

Year Built: 1928