Skip to content

312 W Hudson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 6, 2025

Property Information

Block110
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,708
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,900
45%
Improvement Value:$224,900
55%
Total Assessment$408,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,562+3.1%
2024$12,182+3.1%
2023$11,814+2.7%
2022$11,508+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,708DeedBook 5605, Page 563Recorded9/22/2025

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 9476, Page 118Recorded1/7/2008

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

DeedBook 7940, Page 801Recorded1/10/1997

Property Built

Built

Year Built: 1933