Skip to content

398 Murray AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block111
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage2,388
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
45%
Improvement Value:$193,100
55%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,743+3.1%
2024$10,418+3.1%
2023$10,103+2.7%
2022$9,841+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953