Skip to content

336 Murray AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2010

Property Information

Block112
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,498
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
46%
Improvement Value:$152,700
54%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+3.2%
2024$8,204+3.2%
2023$7,949+2.8%
2022$7,736+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923