Skip to content

322 Murray AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block112
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,662
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
42%
Improvement Value:$180,300
58%
Total Assessment$311,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,875+3.1%
2024$8,606+3.1%
2023$8,346+2.7%
2022$8,130+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 5204, Page 1165NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/2/2024

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 808, Page 1003Recorded8/12/2011

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,662DeedBook 9023, Page 13Recorded2/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1928