Skip to content

127 Walnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1,610,000
Last Sale Date
Nov 6, 2006

Property Information

Block1205
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-B-UG-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage4,306
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,500
45%
Improvement Value:$740,400
55%
Total Assessment$1,352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,575+3.1%
2024$40,316+3.1%
2023$39,099+2.7%
2022$38,084+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,610,000
DeedBook 9194, Page 475

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,786DeedBook 8686, Page 141Recorded5/27/2004

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft3,786DeedBook 8242, Page 693NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1923