Skip to content

161 Walnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Nov 9, 2004

Property Information

Block1205
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage2,929
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
60%
Improvement Value:$282,100
40%
Total Assessment$697,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,422+3.1%
2024$20,774+3.1%
2023$20,146+2.7%
2022$19,623+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft2,929DeedBook 8746, Page 693Recorded11/15/2004

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft2,929DeedBook 8474, Page 299Recorded5/31/2002

Property Built

Built

Year Built: 1906