Skip to content

7 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$402,500
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block1206
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description1S-CB-COM
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
59%
Improvement Value:$272,400
41%
Total Assessment$656,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,171+3.1%
2024$19,561+3.1%
2023$18,970+2.7%
2022$18,478+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$402,500

From:

To:

DeedBook 8083, Page 915Recorded7/17/1998