Skip to content

7 Bennett RdEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$608,548
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block2302
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D1
Description---
Dwellings1
ZoningSBD
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,200
66%
Improvement Value:$221,000
34%
Total Assessment$652,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,042+3.1%
2024$19,436+3.1%
2023$18,849+2.7%
2022$18,359+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$608,548

From:

To:

DeedBook 333, Page 1854Recorded1/8/2010

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 8685, Page 960Recorded5/26/2004

Property Sale

SaleMulti
$1,005,000
DeedBook 8254, Page 820