Skip to content

24-26 N Dean StEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2009

Property Information

Block1206
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page008U

Building Details

Building ClassW1-D4
Description3S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$791,100
62%
Improvement Value:$484,300
38%
Total Assessment$1,275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,193+3.1%
2024$38,007+1.1%
2023$37,582+2.7%
2022$36,606+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,100,000

From:

To:

DeedBook 9558, Page 33Recorded6/16/2008

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

DeedBook 9029, Page 169NU CodeOutside sample period (5)Recorded3/7/2006