Skip to content

76 Engle StEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block1207
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW1-D4
Description1S-B-COM
Dwellings1
ZoningCBD2
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,051,300
84%
Improvement Value:$202,700
16%
Total Assessment$1,254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,535+3.1%
2024$37,369+3.1%
2023$36,241+2.7%
2022$35,300+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2000