Skip to content

18-22 Engle St(Unit C0014)Englewood, NJ 07631

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block1208
Lot6
QualifierC0014
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class---
DescriptionNO.R-4-STUDIO
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
33%
Improvement Value:$61,400
67%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,815+3.1%
2024$2,730
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 4668, Page 1098

Property Built

Built

Year Built: 1900