Skip to content

538 Next Day Hill DrEnglewood, NJ 07631

Built 1962

Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block1302
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description1.5S-S-UG-PL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,269
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,087,500
75%
Improvement Value:$362,500
25%
Total Assessment$1,450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,559+3.1%
2024$43,210+3.1%
2023$41,905-9.1%
2022$46,110+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962