Skip to content

490 Lydecker StEnglewood, NJ 07631

Built 1988

Last Sale Price
$1,065,000
Last Sale Date
Jul 18, 2016

Property Information

Block1303
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,313
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$673,400
64%
Improvement Value:$376,600
36%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,267+3.1%
2024$31,290+3.1%
2023$30,345-5.5%
2022$32,097+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,065,000

From:

To:

Sq Ft3,313DeedBook 2342, Page 2423Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft10DeedBook 7665, Page 834Recorded1/14/1994

Property Built

Built

Year Built: 1988