Skip to content

361 Lewelen CircleEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block1403
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,267
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$783,800
54%
Improvement Value:$656,400
46%
Total Assessment$1,440,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,257+3.1%
2024$42,918+3.1%
2023$41,622+2.7%
2022$40,542+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft4,267DeedBook 4212, Page 1017NU CodeJudicial / partition (11)Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$1,579,000

From:

To:

Sq Ft4,267DeedBook 1654, Page 215Recorded4/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953