Skip to content

346 Hillcrest RdEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block1403
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-B-BG-PL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,527
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$733,600
49%
Improvement Value:$768,900
51%
Total Assessment$1,502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,172+3.1%
2024$44,775+3.1%
2023$43,422+2.7%
2022$42,295+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft4,527DeedBook 492, Page 142Recorded8/3/2010

Property Built

Built

Year Built: 1948