Skip to content

207 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1911

Last Sale Price
$4,200,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block1404
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class21
Description2S-S-UG-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage8,361
Acreage4.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,710,000
68%
Improvement Value:$1,290,000
32%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$122,920+3.1%
2024$119,200+3.1%
2023$115,600+2.7%
2022$112,600+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$4,200,000

From:

To:

Sq Ft8,361DeedBook 8322, Page 286Recorded11/3/2000

Property Built

Built

Year Built: 1911