Skip to content

300 Morrow RdEnglewood, NJ 07631

Built 1950

Last Sale Price
$1,248,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block1404
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description1SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,163
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
72%
Improvement Value:$205,000
28%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,279+3.1%
2024$21,605+3.1%
2023$20,953+2.7%
2022$20,409+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,248,000

From:

To:

Sq Ft3,163DeedBook 4657, Page 1824NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950