Skip to content

293 Morrow RdEnglewood, NJ 07631

Built 1919

Last Sale Price
$2,865,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block1405
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-UG-PL
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage6,156
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,700
47%
Improvement Value:$814,400
53%
Total Assessment$1,527,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,572+3.1%
2024$42,253+3.1%
2023$40,977+2.7%
2022$39,914+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,865,000

From:

To:

Sq Ft6,156DeedBook 5336, Page 1681NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/3/2024

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft3,156DeedBook 8886, Page 237Recorded8/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1919