Skip to content

261 Booth AveEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Date
Dec 18, 2000

Property Information

Block1405
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-BV-UG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage2,722
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$767,000
74%
Improvement Value:$272,000
26%
Total Assessment$1,039,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,928+3.1%
2024$30,962+3.1%
2023$30,027+2.7%
2022$29,248+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933