Skip to content

254 Chestnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1909
Church/Charitable

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Aug 20, 2013

Property Information

Block1502
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class18
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage3,791
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$573,200
65%
Improvement Value:$308,700
35%
Total Assessment$881,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$21,498+6.0%
2014$20,276-1.5%
2013$20,588-15.6%
2012$24,400+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,791DeedBook 1516, Page 1109NU CodeCharitable / religious (17)Recorded9/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1909