Skip to content

70 Walnut CtEnglewood, NJ 07631

Built 1989

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Sep 2, 2004

Property Information

Block1601
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description1.5&2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningR-AA
Sq Footage4,859
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$592,000
38%
Improvement Value:$950,600
62%
Total Assessment$1,542,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,404+3.1%
2024$45,969+3.1%
2023$44,581+8.8%
2022$40,964+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft4,859DeedBook 8757, Page 216Recorded12/15/2004

Property Sale

Sale
$1,015,000

From:

To:

DeedBook 7858, Page 229Recorded2/28/1996

Property Built

Built

Year Built: 1989