Skip to content

88 Lincoln StEnglewood, NJ 07631

Built 1948

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 19, 2015

Property Information

Block1602
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage2,773
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,200
67%
Improvement Value:$202,200
33%
Total Assessment$612,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,819+3.1%
2024$18,250+3.1%
2023$17,698+2.7%
2022$17,239+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,773DeedBook 1878, Page 1246NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948