Skip to content

310 Walnut StEnglewood, NJ 07631

Built 1929

Last Sale Price
$2,190,000
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block1602
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class20
Description2S-B-AG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage5,185
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,150,000
51%
Improvement Value:$1,084,400
49%
Total Assessment$2,234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,663+3.1%
2024$66,585+3.9%
2023$64,060+12.9%
2022$56,719+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,190,000

From:

To:

Sq Ft5,185DeedBook 3529, Page 1762Recorded3/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1929