Skip to content

401 Douglas StEnglewood, NJ 07631

Built 1998

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block1701
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-B-BG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,876
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$672,100
56%
Improvement Value:$527,900
44%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,876+3.1%
2024$35,760-12.5%
2023$40,867+2.7%
2022$39,807+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft4,488DeedBook 1704, Page 377Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft4,488DeedBook 8602, Page 36Recorded8/5/2003

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

DeedBook 8101, Page 948NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/18/1998

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

DeedBook 7984, Page 71Recorded7/8/1997