Skip to content

342 Jones RdEnglewood, NJ 07631

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block3304
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class19
Description2S-B&ST-AG
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage4,066
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$598,000
57%
Improvement Value:$444,400
43%
Total Assessment$1,042,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,033+3.1%
2024$31,064+3.1%
2023$30,125+2.7%
2022$29,344+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

DeedBook 8025, Page 608Recorded12/5/1997

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 7947, Page 55NU CodeEstate / executor (10)

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7539, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1955