Skip to content

428 Lewelen CircleEnglewood, NJ 07631

Built 2017

Last Sale Price
$2,556,495
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block1703
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage6,378
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$655,500
33%
Improvement Value:$1,321,500
67%
Total Assessment$1,977,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60,753+3.1%
2024$58,915+4.6%
2023$56,300+2.7%
2022$54,839+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,556,495

From:

To:

Sq Ft6,378DeedBook 2977, Page 734Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 1744, Page 68NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/5/2014