Skip to content

378 Eastwood CtEnglewood, NJ 07631

Built 1959

Last Sale Price
$1,318,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block1808
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-F
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage2,632
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,100
62%
Improvement Value:$319,500
38%
Total Assessment$834,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,647+3.1%
2024$24,871+5.4%
2023$23,594+2.7%
2022$22,982+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,318,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 4266, Page 1060NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 9366, Page 73Recorded7/25/2007

Property Built

Built

Year Built: 1959