Skip to content

90 S Woodland StEnglewood, NJ 07631

Built 1952

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block3202
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2S-B&F-BG
Dwellings1
ZoningRAAA
Sq Footage2,664
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,900
78%
Improvement Value:$181,500
22%
Total Assessment$807,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,811+3.1%
2024$24,061+3.1%
2023$23,334+2.7%
2022$22,728+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 4882, Page 94Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 8206, Page 896Recorded9/13/1999

Property Built

Built

Year Built: 1952