Skip to content

346 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$349,300
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block2001
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,497
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,300
53%
Improvement Value:$122,000
47%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,968+3.1%
2024$7,727+3.1%
2023$7,494+2.7%
2022$7,299+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$349,300

From:

To:

Sq Ft1,497DeedBook 3293, Page 2195Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$145,397

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8857, Page 125NU CodeTitle correction (4)Recorded8/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1953