Skip to content

328 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 19, 1993

Property Information

Block2001
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-S&AL-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage14
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,900
38%
Improvement Value:$237,300
62%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,806+3.1%
2024$11,449+3.1%
2023$11,103+2.7%
2022$10,815+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1923