Skip to content

308 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2001
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
47%
Improvement Value:$128,800
53%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,220+3.2%
2024$6,994+3.2%
2023$6,776+2.8%
2022$6,593+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943