Skip to content

354 Washington PlEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$333,360
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block2003
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SCBDWG3CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,462
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$102,100
44%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+3.1%
2024$6,917+3.1%
2023$6,708+2.7%
2022$6,534+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$333,360

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 4488, Page 329NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/13/2021

Property Built

Built

Year Built: 1928