Skip to content

50-52 Orange StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block2006
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
46%
Improvement Value:$179,900
54%
Total Assessment$334,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,291+3.1%
2024$9,980+3.1%
2023$9,679+2.7%
2022$9,427+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 9569, Page 151NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/7/2008

Property Built

Built

Year Built: 1923