Skip to content

312 Shepard AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block2006
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,144
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
62%
Improvement Value:$90,000
38%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,243+3.1%
2024$7,024+3.1%
2023$6,812+2.7%
2022$6,635+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928