Skip to content

291 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1963
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 1996

Property Information

Block2006
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1SBRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
60%
Improvement Value:$90,100
40%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,856+3.1%
2024$6,648+3.1%
2023$6,448+2.7%
2022$6,280+0.9%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-010756-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Built

Built

Year Built: 1963