Skip to content

333 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block2006
Lot24
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,596
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
53%
Improvement Value:$119,400
47%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+3.1%
2024$7,522+6.8%
2023$7,044+2.8%
2022$6,855+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 4507, Page 502NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953