Skip to content

328 W Englewood AveEnglewood, NJ 07631

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2004

Property Information

Block2015
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,218
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
51%
Improvement Value:$148,000
49%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+3.1%
2024$8,937+3.1%
2023$8,667+2.7%
2022$8,442+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965