Skip to content

294 W Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block2001
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-BV&F-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
55%
Improvement Value:$95,700
45%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,536+3.1%
2024$6,338+3.1%
2023$6,147+2.7%
2022$5,988+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 7739, Page 224NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/14/1994

Property Built

Built

Year Built: 1958